Media biją na alarm, aby dbać o poziom cholesterolu we krwi. Często niezdrowa, tłusta dieta doprowadza do poważnych schorzeń układu krążenia. To właśnie choroby serca i krwi są najczęstszymi powodami zgonów wśród obywateli XXI wieku. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o jakość spożywanego jedzenia i naturalnymi metodami starać się o prawidłowy poziom cholesterolu we krwi. Jeśli jednak tradycyjne metody zawodzą, na rynku dostępne są liczne suplementy diety, które pomogą w osiągnięciu pożądanego celu.
Różnice między dobrym a złym cholesterolem
Należy pamiętać o tym, że cholesterol nie w każdej formie jest szkodliwy. Łącząc się z cząsteczkami białkowymi, tworzy lipoproteiny. Te z oznaczeniem HDL mają dużą gęstość i są tzw. dobrym cholesterolem. HDL zapobiega zmianom miażdżycowym i jest odpowiedzialny za transport złego cholesterolu do wątroby.
Zły cholesterol to LDL, czyli lipoproteina o niskiej gęstości. Przenosi cholesterol do tętnic, co może doprowadzać do zwężenia naczyń krwionośnych w wyniku przemiany w blaszki miażdżycowe.
Znaczna część cholesterolu (80%) jest produkowana przez ludzki organizm. Najważniejsze jest zachowanie odpowiedniej ilość obu rodzajów w krwiobiegu. HDL powinien wynosić około 60 mg/dl krwi – im więcej, tym lepiej. LDL nie powinien przekraczać 150 mg/dl – tutaj odwrotnie, im mniej go w naszym układzie krążenia, tym korzystniej dla naszego zdrowia. Poziom cholesterolu można sprawdzić podczas rutynowego badania krwi.
Środki na obniżenie cholesterolu
Zawyżony poziom złego cholesterolu może być niekiedy spowodowany genetycznymi predyspozycjami. W takim przypadku można sięgnąć po suplementy obniżające jego ilość we krwi. Najlepiej zażywać środki ziołowe i na bazie naturalnych, roślinnych składników.
Cardiochol dostarcza witaminy B1, B6 oraz B12, które wpływają pozytywnie na funkcjonowanie serca oraz metabolizm homocysteiny. Ostropest plamisty wspomaga proces regeneracji wątroby, a aloes oczyszcza tętnice ze złogów cholesterolu. Zalecane jest, aby stosowany środek dobrać przy konsultacji z lekarzem.
Odpowiednia dieta i aktywny tryb życia
Na poziom cholesterolu we krwi mają przede wszystkim wpływ nasza dieta i tryb życia. Chociaż większa część omawianych lipidów wytwarzana jest samoistnie, pozostałe 20%, to wcale nie taka mała ilość. Zdrowsza dieta absolutnie nie oznacza rezygnacji z tłuszczy! To dzięki nim możliwy jest proces wchłaniania wartości odżywczych do organizmu.
Należy sięgać po produkty bogate w błonnik, kwasy omega-3 i tłuszcze roślinne (tłoczone na zimno). Warto spożywać owoce wraz ze skórką np. jabłka czy śliwki, a także chude mięso (bez skóry), ryby, orzechy oraz nasiona.
Unikajmy tłuszczów zwierzęcych z mięsa czerwonego, utwardzanych tłuszczów roślinnych i tłustych wyrobów mleczarskich jak np. sery żółte. Zamiast sosu na bazie majonezu, lepiej przygotować go z użyciem jogurtu naturalnego.
Co najmniej 3 razy w tygodniu przez 30 minut zażywajmy nieprzerwanego ruchu. Wystarczy marsz, basen czy przejażdżka na rowerze. Poprawi się nie tylko nasza kondycja, ale również poziom cholesterolu we krwi.