Kreatyna i serotonina są jednymi z bardziej znanych hormonów, nie tylko w świecie sportowców. Pierwsza substancja jest znana szczególnie z jej korzystnego wpływu na rozwój masy mięśniowej. Z kolei serotonina jest potocznie nazywana „hormonem szczęścia” i działa na procesy takie jak zasypianie, samopoczucie czy apetyt.
W poniższym artykule dowiesz się więcej na temat wymienionych wyżej hormonów, w jaki sposób funkcjonują oraz jak oddziałują na organizm.
Kreatyna – dlaczego nie tylko dla sportowców?
Powyższy hormon jest bezpośrednio powiązany z gospodarką energetyczną w organizmie. Występuje głównie w mięśniach i ścięgnach, zarówno u ludzi jak i u zwierząt. Oprócz tego śladowe ilości kreatyny znajdują się w mózgu, nerkach, wątrobie oraz w jądrach. W suplementacji jest to środek niezwykle przystępny i działający wyjątkowo prozdrowotnie. Na czym polega fenomen kreatyny?
Działania prosportowe
Kiedy przyjmujesz kreatynę w odpowiednich dawkach, wpływa ona pozytywnie na rozbudowę tkanki mięśniowej. Zwiększa również wytrzymałość i zdolność do regeneracji. Biegasz albo podnosisz ciężary? Powinieneś zainteresować się omawianym hormonem. Zapasy kreatyny zwiększają zdolność do podejmowania wzmożonego wysiłku.
Działania prozdrowotne
Oprócz omawianych już wyżej korzyści kreatyny dla sportowców warto zwrócić uwagę na jej pozytywny wpływ na zdrowie. Przy odpowiedniej suplementacji tego hormonu, poprawią się możliwości zapamiętywania oraz funkcji poznawczych. Jeśli prowadzisz intensywny tryb życia, narzekasz na ogólne zmęczenie i pracujesz umysłowo, warto rozważyć wprowadzenie kreatyny do codziennej suplementacji.
Wpływa korzystnie na somopoczucie
W związku z tym, że kreatyna oddziałuje z receptorami serotoniny (podtyp 5-HT1A), mówi się, że poprawia działanie leków SSRI. Poprawna suplementacja kreatyny może pozytywnie wpływać na zdrowie psychiczne. Jednak w tym aspekcie, istnieją przesłanki, że związek ten lepiej oddziałuje na kobiety, aniżeli mężczyzn.
Fakt, że kreatyna wpływa w dużym stopniu na gospodarkę energetyczną, także przyczynia się na jej dobry wpływ na samopoczucie.
Serotonina – „hormon szczęścia”
Ten hormon wydzielany jest w podwzgórzu. Jest odpowiedzialny za przekazywanie informacji pomiędzy komórkami mózgowymi. Aby synteza serotoniny zachodziła prawidłowo, niezbędny jest odpowiedni poziom witaminy C, witaminy B6 oraz magnezu. Jest nazywana naturalnym antydepresantem i zmniejsza stany pobudliwości oraz agresji.
Co ciekawe, serotonina wpływa również na to, w jaki sposób odczuwamy ból. W związku z tym, osoby, które mają wysoki poziom tego hormonu, mają wyższy próg bólu.
Jesteś ciekawy, jak w naturalny sposób podnieść poziom serotoniny? Oto kilka przykładów:
- stabilizacja rytmu dobowego;
- regularne ćwiczenia (20 – 40 minut dziennie);
- przebywanie na świeżym powietrzu i korzystanie ze słońca.
Jak widać, korzyści z regularnego zażywania kreatyny oraz serotoniny jest dużo. Warto zastanowić się nad włączeniem ich do codziennej suplementacji. Dodatkowymi zaletami jest ich łatwa dostępność i stosunkowe niskie ceny.